Amikor tíz évvel ezelőtt elterjedt a hír, hogy Kurt Cobain öngyilkos lett, az általános elképedés mellett sokan a grunge halálát emlegették. A Nirvana zenéje valóban átalakította a kilencvenes évek hangzásvilágát, és Kurt Cobaint azóta is az éra egyik legfontosabb művészeként emlegetik.
Kurt Donald Cobain 1967. február 20-án született Aberdeen városában. Nehéz gyerekkora volt, már négy éves korában Ritalint kellett szednie hiperaktívitása miatt. Szülei válása után egy ideig apjával élt egy lakókocsiban, majd rokonról rokonra vándorolt. Kezdetben a The Beatles és a The Monkees zenéjén nevelkedett, később inkább a keményebb rock és a punk ragadta meg, mint a Kiss, a Black Sabbath, a Clash vagy a Sex Pistols. Gyakran lógott az iskolából, helyette inkább festett vagy énekelt.
Első gitárját 14 éves korában vette meg, és autodidakta módon tanult zenélni. Első komolyabb zenei tapasztalatait a the Melvins roadjaként szerezte. A gimnáziumot nem tudta elvégezni, mert az érettségi előtt a megélhetési gondjai miatt inkább munkát keresett, de hosszabb ideig egyetlen munkahelyen sem maradt meg. A Nirvanát 1986-ban alapította meg barátjával, Kris Novoselic basszusgitárossal. Kezdetben több dobost is kipróbáltak, első demófelvételüket Dale Crover közreműködésével készítették néhány száz dollárért. Debütáló lemezük 1989-ben jelent meg Bleach címmel. A banda amerikai turnéra indult, majd első nemzetközi koncertjüket az angliai New Castle-ban tartották meg. A Bleach viszonylagos sikertelensége után kiadót váltottak, és 1991-ben leszerződtek a Geffen Recordshoz, ekkor már Dave Grohl dobos társaságában. Ebben az esztendőben adták ki az azóta már klasszikusnak számító Nevemind című korongot. Az olyan slágerek, mint a Smells Like Teen Spirit, a Come As You Are vagy a Lithium a kilencvenes évek első felének egyik legnépszerűbb zenekarává emelték a Nirvanát. A hirtelen jött siker és hírnév azonban szokatlan volt a kis klubokhoz szokott zenekar tagjainak.
Kurt egyre rosszabbodó gyomorfekélye és depressziója elől a kemény drogok élvezetébe és poklába menekült: morfinista és heroinfüggő lett. A kiutat a szerelem, majd a család lehetősége jelentette, Kurt 1991-ben egy koncerten ismerte meg a Hole énekesnőjét, Courtney Love-ot. Következő évben már össze is házasodtak, és fél évvel később megszületett gyermekük, Frances Bean Cobain. A családi élet némileg enyhítette Cobain viselkedését, így megjelenhetett az addig kiadatlan felvételeket tartalmazó Incesticide.
A boldog békeévek nem tartottak túl sokáig, és 1993-ben heroin túladagolása miatt kórházba került. Beiratkozott ugyan egy rehabilitációs központba, de saját felelősségére idő előtt abbahagyta a kezelést. A problémák ellenére a Nirvana továbbra is koncertezett, és 1993-ban kiadták utolsó stúdiólemezüket In Utero címmel. Alig egy évvel később a banda megváltoztatta a róla kialakult képet az MTV Unplugged koncerttel, de a fellépés után egy héttel Cobain kómába esett. Miután felébredt, saját akaratából távozott a kórházból és napokra eltűnt. 1994. április 8-án holtan találták otthonában. A jelek szerint öngyilkosságot követett el, azonban halálának pontos körülményeit mind a mai napig homály fedi.
Halálának tizedik évfordulóján a rajongók megemlékezései mellett a fontosabb zenei szaklapok különkiadásokkal emlékeznek meg az „X generáció hőseként” emlegetett Kurt Cobainre. |